Financovanie Smeru

Kategória (Kauzy) napísal develop 27-05-2010

Rozhodol som sa trochu popísať aj moje názory k niektorým „kauzám“ ktoré sa vyskytli v médiach. Budem vravieť moje názory a postrehy. Teraz myslím si najaktuálnejšou je tzv. financovanie strany smer.

V krátkosti základ: Pred voľbami v roku 2002 platil zákon, že strany môžu minúť na predvolebnú kampaň maximálne 12 mil. korún. (Našťastie je už zrušený) A pred nedávnom, bývalý poslanec za smer Bohumil Hanzel začal ukazovať že strana smer, ktorá napísala že minula na voľby skoro 11 mil. korún klame. Podľa Hanzela minula 284 miliónov.

Ale čo je horšie, tvrdí, že za sponzorské dary, ktoré smer dostal, mala táto strana sľúbiť sponzorom luxusné štátne zákazky a dosadenie ich ľudí do vysokých štátnych funkcií.

Politická strana musí podľa zákona priznať všetkých sponzorov.

_

A teraz moje postrehy:

1. Keď pán Hanzel vzniesol tieto obvienia, Fico (predseda strany smer) odpovedal jedine to že sú to výmysly a že tento pán nebol zakladajúcim členom. Avšak v skutočnosti Bohumil Hanzel vlastní doklad, ktorý mimochodom podpísal sám Fico, že je zakladajúcim členom. Nepoužívajú sa takéto klamstvá náhodou už keď je človek dohnaný do úzkych?

2. Teraz sa firmy, ktoré niekedy dali smeru peniaze, k tomu priznávajú, hoci ich smer neuviedol v zozname darcov – čo podľa zákona mal. (napríklad TU)

3. Ľudia ktorí mali byť sponzormi smeru sa spolu stretávali. Aj keď Fico zase tvrdí opak. Ale jeden z členov smeru pre sme.sk potvrdil že sa stretávali. (aj keď to neskôr zaprel, ale nahrávka stále existuje. Nájdete ju na vyššie uvedenom linku)

_

tak nech si teraz každý utvorí názor sám.

_

Na záver pikoška: Keď mala televízia Joj odvysielať príspevok s touto tématikou,  J&T (finančná skupina, vlastník televízie joj, jeden z údajných darcov strany smer) zrušila túto reportáž, aj keď podľa zákona to nemala spraviť, keďže spravodajstvo musí byť objektívne  😉

Leave a Reply