Focus: Preferencie smeru sa výrazne prepadli, SaS predbehla SDKU

Kategória (Preferencie) napísal develop 10-06-2010

Popularita strany Smer klesla na 29,5 percenta z májových 35,3 percenta. Vyplynulo to z júnového prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnila na svojej internetovej stránke.

Do parlamentu by sa dostalo 8 strán. Úplne na prahu zvoliteľnosti sa ocitlo vládne HZDS ktoré získalo 5% preferenčných hlasov. Súčasná koalícia Smeru, SNS a HZDS by tak podľa prepočtu stratila väčšinu v parlamente.

Smeru by takýto volebný výsledok vynieslo 51 kresiel v parlamente. Na druhom mieste by sa umiestnila strana SaS s 12,4 percenta, čo by pre ňu znamenalo 21 zákonodarcov. Na tretie miesto by voliči posunuli súčasného lídra opozície SDKÚ s 12,1 percenta, a tak by mali rovnako 21 kresiel. Štvrté by bolo KDH s 9,2 percentami => 16 parlamentných kresiel.

Piata SNS so 7,7 % hlasov by získala 13 poslaneckých miest. Šiesty Most-Híd so 6,5 percentom potenciálnych voličov by obsadil 11 kresiel. O dve kreslá menej by mala opozičná SMK, ktorej by svoj hlas dalo 5,2 % potenciálnych voličov. Na hranici zvoliteľnosti 5 percent by skončila HZDS s 8 kreslami v 150-člennej Národnej rade SR. Opozičné strany – SDK, SaS, KDH, Most-Híd a SMK by pri sčítaní obsadili 78 kresiel a v NR SR by tak mohli vytvoriť parlamentnú väčšinu. Táto väčšina by bola však veľmi tesná. No nechajme sa prekvapiť ako dopadne.

Prikladám graf:

Leave a Reply