Sloboda a Solidarita

Kategória (Politické strany) napísal develop 16-05-2010

Tak a máme tu stranu ktorá lame rekordy v rýchlosti rastu preferencií. A niet sa čomu čudovať. Keďže táto politická strana má reálnu šancu uspieť ( podľa posledných prieskumov môže byť až tretia najlepšia) a tiež je to jedna s  alternatív nad ktorou rozmýšľam že budem voliť, rozpíšem sa trošku viac.

Pre tých ktorím sa nechce čítať všetky (nielen moje) dedukcie a fakty, môže prísť rovno na koniec strany kde nájde moje postrehy v skratke.

Nová strana s minulosťou: Na tejto strane je zaujímavé to, že aj keď vznikla len nedávno, minimálne jej predseda sa pohyboval v politike (a celkom úspešne) aj v minulosti. Však si len uvedomte že keď niekto napíše diplomovú prácu na základe ktorej je neskôr spravená celá daňová reforma ( zjednotenie dane na 19% …) tak už to asi je trošku kapacita.

Strana odborníkov: Väčšina príslušníkov strany (aspoň na popredných miestach čo som pozeral) sú vedúci a manažéri firiem. Čiže akú – takú znalosť a skúsenosť majú. Aj keď tu je (podľa mňa) trošku nevýhoda že to je skúsenosť hlavne z jednej strany (ekonomickej).

Obmedzovanie korupcie: V tejto oblasti sa snažia ľudia s SaS nielen hovoriť ale aj konať. Či účinne neviem povedať, ale mne sa to celkom pozdáva. Všetci členovia by mali byť zaregistrovaný na portály politikaopen.sk. Tam je zobrazený ich približný majetok a zárobky, z čoho sa dá vypočítať či k majetku došli legálne.

Taktiež (aspoň to propagujú) sa snažia všetko si financovať z vlastného vrecka. Čo je dobré, lebo potom keď sa dostanú do parlamentu nemusia „splácať dlhy“ v podobe výhod pre niekdajších darcov.

Pripravený plán: Pripravený plán reformy odvodov vyzerá naozaj dobre. Ide vlastne o to že teraz platí pracujúci vez 40% zo svojej mzdy (okrem 19% na dane) na odvody (poistenie, zdravotne, invalidne …. – je ich veľmi veľa).

Namiesto týchto 40% a veľa odvodov chcú zaviesť 19% jeden odvod. Čím by sa všetko zjednodušilo. A peniaze takto stratené chcú dostať naspäť na zrušení všelijakých výnimiek o ktorých človek nemá ani potuchu.

Sporné otázky:

Dekriminalizácia marihuany: Spomínam to tu preto, že si to veľa ľudí klamlivo vysvetľuje. dekriminalizácia neznamená legalizácia. Ide len o to že keď pri vás nájdu do 50g trávy tak nepôjdete sedieť až na 3 roky (za neúmyselnú vraždu je rovnako dlhá doba!) ale dostanete len pokutu.

A tu už sú sľúbené postrehy v skratke:

Plusy:

 • Predseda ktorí je celkom úspešným podnikateľom
 • Už v minulosti sa ľudia zapájali POZITÍVNE do diania na slovensku ( celá daňová reforma)
 • Podrobne pripravený a rozpracovaný plán odvodovej reformy ( pre tých čo nevedia čo to je, pozrite vyššie 😉 )
 • Všetci členovia musia ukazovať pôvod svojho majetku
 • Naozaj efektívne bojujú proti korupcii a podplácaniu
 • Zníženie poslaneckej imunity a výhod

Mínusy:

 • Podporujú homosexuálne partnerstvá (aj keď s obmedzeniami)
 • Niekoľko s kresťanstvom si odporujúcich hodnôt
 • Je to nová politická strana čo zo sebou prináša riziká

Komentáre:

4 komentáre na článok “Sloboda a Solidarita”


 1. Ja sa trochu pozastavujem nad tym ako moze strana doslova vzniknut jeden den a o tyzden ma 10% v predvolebnych vyskumoch, resp. na com je zalozena tolka dovera (nikto nevie ci je strana schopna vobec efektivne usmernovat krajinu), ako minus by som este oznacil planovanie spoplatnenia vysokych skol


 2. Tiež sa nad tým pozastavujem, ako to zvládli, ale skôr im k tomu gratulujem, ako si vediadobre spraviť agendu. Aj keď si myslím že takú podporu určite nedostanú kedže ešte nemajú veľkú základňu.
  K tomu spoplatneniu sa tiež pripájam


 3. nechápem prečo, respektívne ani sa o pochopenie nesnažím, by nemal isť sedieť ten, ktorý pri sebe drží marihuanu. Ak ju chce držať pri sebe aj napriek vedome že je to ilegálne, tak prosím, ale bohužiaľ s ilegálnym počinom ide ruka v ruke aj sankcia, a nech veru ide sedieť aj na štyri roky. Nuž, buď nebudem robiť to čo je zákonom zakázané, alebo ak, tak znášam dôsledky, ktoré z toho plynú. Ešte aby som podporovala marihuanu. Za chvíľku to budú tvrdé drogy?.. Nestačí alkohol a cigarety? Práve kvôli uvedenému dôvodu nebudem voliť SaS.


 4. Správne. ja si len myslím, že mať pri sebe marišku by nemalo byť rovnako postihovanie ako vražda. aj keď neúmyselná.

Leave a Reply