Zoznam politických strán na slovensku

Predkladám zoznam politických strán na slovensku. Najaktuálnejšie údaje. najaktuálnejší zoznam politických strán na slovensku.

ANO

Aliancia nového občana, skratka ANO, je politická strana pôsobiaca na Slovensku. Do septembra 2005 bola súčasťou vládnej koalície, ktorá vznikla po voľbách v roku 2002. Predsedom strany bol v rokoch 2001-2007 Pavol Rusko.

_

DS

Demokratická strana, skratka DS, je mimoparlamentná pravicová politická strana na Slovensku. Tvoria ju najmä členovia bývalej Demokratickej strany, ktorá v roku 2006 definitívne splynula s SDKÚ. Keďže sa odporcom tohto kroku nepodarilo fúzii zabrániť, založili novú stranu pod názvom Demokratická strana Slovenska. Na Republikovom snema 29. septembra 2007 sa strana vrátila k svojmu historickému názvu Demokratická strana (skratka DS).

_

HZD

Hnutie za demokraciu, skratka HZD, je mimoparlamentná politická strana pôsobiaca na Slovensku. Predsedom strany je Jozef Grapa.

_

KSS

Komunistická strana Slovenska, skratka KSS, je mimoparlamentná politická strana pôsobiaca na Slovensku. Nie je právnym, ale považuje sa za ideového nástupcu totalitnej Komunistickej strany Slovenska (pozri Komunistická strana Slovenska (1948)).

_

KDS

Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) je konzervatívna politická strana pôsobiaca na Slovensku, ktorú založili Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer po odchode z Kresťanskodemokratického hnutia.

_

KDH

Kresťanskodemokratické hnutie, skratka KDH, je politická strana pôsobiaca na Slovensku. Dnes je súčasťou opozície v NR SR. Súčasným predsedom strany je Ján Figeľ. Z hľadiska ideologickej profilácie je KDH pravicová strana, ktorá vo svojich stanovách sa deklaruje za hnutie konzervatívne a demokratické, usilujúce sa o uplatnenie kresťanských a konzervatívnych hodnôt v politickom živote spoločnosti, štátu a medzinárodného spoločenstva.

_

LS

Liberálna strana, skratka LS je mimoparlamentná politická strana pôsobiaca na Slovensku.

Strana bola zaregistrovaná na ministerstve vnútra 28. marca 2003 pod pôvodným názvom Ľudová únia, skratka ĽÚ. Vznikla odštiepením časti politikov od materskej ĽS-HZDS pod vedením Vojtecha Tkáča. V rokoch 2003-2006 mala zástupcov v parlamente, ktorí boli zvolení na kandidačnej listine ĽS-HZDS. 26. marca 2007 bol názov zmenený na súčasný názov Liberálna strana.

_

ĽSNS

Ľudová strana Naše Slovensko (skratka ĽSNS; máj 2009 – 21.2.2010 Ľudová strana sociálnej solidarity; 2000 – máj 2009 Strana priateľov vína – skr. SPV-G3000) je slovenská politická strana.

_

ĽS-HZDS

Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko, skratka ĽS-HZDS, (do roku 2003 Hnutie za demokratické Slovensko, skratka HZDS) je parlamentná a vládna politická strana pôsobiaca na Slovensku. Od roku 1998 do volieb v roku 2006 strana pôsobila v opozícii. Predsedom strany (spočiatku hnutia) je od jej vzniku Vladimír Mečiar.

_

MISIA 21

MISIA 21 – Hnutie kresťanskej solidarity, skratka Misia 21, je slovenská mimoparlamentná politická strana hlásajúca sa ku kresťanským hodnotám.

_

ND

Nová demokracia (ND) je slovenská mimoparlamentná politická strana. Neoficiálne tiež používa názov Nová demokracia – sila regiónov. Vznikla okolo nezávislého poslanca a predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša. Na Ministerstve vnútra SR bola zaregistrovaná 12. januára 2009. Ustanovujúci snem sa uskutočnil 28. marca 2009.

_

OKS

Občianska konzervatívna strana (skratka OKS) je neparlamentná pravicová politická strana pôsobiaca na Slovensku od roku 2001. Stranu založili hlavne bývalí poprední členovia Demokratickej strany.

_

SaS

Sloboda a Solidarita, skrátene SaS, je slovenská mimoparlamentná pravicovo-liberálna politická strana, ktorú založil ekonóm Richard Sulík.

_

SF

Slobodné fórum (skratka SF) je mimoparlamentná politická strana pôsobiaca na Slovensku od roku 2004. Je opozičnou stranou a jej predsedníčkou je Zuzana Martináková.

_

SDKU-DS

Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (skratka SDKÚ–DS) je politická strana pôsobiaca na Slovensku. Je súčasťou parlamentnej opozície a jej predsedom je Mikuláš Dzurinda. Pôvodne pôsobila pod názvom Slovenská demokratická a kresťanská únia (skratka SDKÚ). 21. januára 2006 rozhodli delegáti kongresu SDKÚ o zlúčení strany s Demokratickou stranou a zmene názvu na Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana.

_

SNS

Slovenská národná strana (skratka SNS) je slovenská politická strana. Je to druhá najstaršia politická strana pôsobiaca v súčasnosti na Slovensku. Na ministerstve vnútra bola zaregistrovaná 7. marca 1990. Slovenská národná strana sa hlási k odkazu historickej Slovenskej národnej strany z rokov 1871–1938.

_

SMER-SD

SMER – sociálna demokracia, skrátene SMER-SD, je najväčšia slovenská parlamentná politická strana, ktorá je súčasťou vládnej koalície od parlamentných volieb v roku 2006. Táto strana deklaruje sociálnodemokratické zameranie. Predsedom strany je súčasný predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico.

_

SDĽ

Súčasná Strana demokratickej ľavice, skratka SDĽ, je slovenská mimoparlamentná politická strana. Hlási sa k ľavici.

_

SMK

Strana maďarskej koalície – Magyar Koalíció Pártja, skratka SMK-MKP, je parlamentná politická strana pôsobiaca na Slovensku. Jej zvláštnosťou oproti ostatným parlamentným stranám je, že nemá stranícke organizácie na celom Slovensku, ale iba na juhu krajiny (vzhľadom k svojej orientácii primárne na etnicky maďarské obyvateľstvo, ktoré obýva práve túto oblasť).

_

SZ

Strana zelených (skratka SZ) je environmentálne orientovaná politická strana pôsobiaca na Slovensku. Momentálne podporujú slobodné fórum.

_

ZRS

Združenie robotníkov Slovenska (skratka ZRS) je mimoparlamentná politická strana pôsobiaca na Slovensku.

zdroj: Wikipedia